Предавање „Испод кафанских кровова“

Народна библиотека „Јован Поповић” је организовала предавање на тему „Испод кафанских кровова“. Када помислимо на хедонизам, једна од првих асоцијација је кафана. Песник Сима Пандуровић је тврдио да је кафана и социјална институција првог реда: гладног нахрани, жедног напоји, бескућнику пружи кров, а усамљеном друштво. У кафанама се певало, свирало, играло, глумило, рецитовало. У њима су своје место и инспирацију налазили и сликари. Кроз причу о кафанама, али и уметничким делима која за тему имају неки кафански призор, говориће Оливера Скоко, виши кустос-историчар уметности. Крајем 2021. и почетком 2022. године она је у Народном музеју Зрењанин приредила изложбу „Мерак ми је…“ инспирисана темом хедонизма. За ову изложбу, Оливера Скоко је добила признање „Михајло Валтровић“ коју додељује Музејско друштво Србије за најбољи пројекат у 2021. години. У музичком програму наступили су Вукашин Бајкин и Стефан Билић ученици IV разреда Основне музичке школе „Слободан Малбашки“ у класи наставника Ивана Петрова. Водитељка програма је била Милана Бајкин.