Oбележен Светски дан поезије

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ обележен је  Светски дан поезије.  Млади рецитатори говорили су своје стихове и стихове наших познатих песника. Низалe су се песме Мирослава Мике Антића, Саше Божовића, Добрице Ерића, Дејана Алексића и многих  других песника. Деца су још једном показала да радо  читају  и пишу поезију.  Учествовали су ученици из ОШ „Јован Поповић“, ОШ „Славко Родић“, ОШ „Вук Караџић“, ОШ „Васа Стајић“ и ОШ „Ђура Јакшић“.

Светски дан поезије се обележава 21. Марта од 1999. године. Сврха овог дана ја промоција читања, писања, објављивања и поезије у школству широм света.

(више…)

By |2022-03-18T12:35:30+01:00март 25th, 2019|Uncategorised|Коментари су искључени на Oбележен Светски дан поезије

„Српски језик и друштвено-културолошки парадокси“

Проф. др Рајна Драгићевић је одржала предавање "Српски језик и друштвено-културолошки парадокси" за средњошколце у Народној библиотеци „Јован Поповић“. На материјалу српског језика др Рајна је говорила о појавама које се односе и на српски, али и на стране језике. У питању је предавање које је било посвећено друштвеним и културолошким појавама у савременом свету које утичу на лексику. У наслову се спомињу и парадокси, јер је проф. др Рајна говорила и о томе како су у савременом друштву истовремено на делу и глобализација и национализација, интелектуализација и банализација, култура и антикултура итд. Сви ови процеси утичу на лексику савременог српског и других словенских и европских језика. Предавању су присуствовали ученици гимназије "Душан Васиљев".

By |2022-02-08T21:57:26+01:00март 25th, 2019|Uncategorised|0 Comments

„Банатско Велико Село- Прича о селу и људима“

У четвртак 14.03.2019.године, у препуној  Народној библиотеци „Јован Поповић“ одржана је промоција књиге „Банатско Велико Село – Прича о селу и људима“, аутора Бисерке Илијашев и Рајка – Раје Поповића. Поред аутора о књизи су говорији историчар и књижевник Милан Мицић и професор, архитекта и урбаниста Љиљана Вукајлов. Библиотека је објављивањем ове монографије препознала напор аутора да се историја, традиција, култура, начин живота, мултикултуралност, архитектура и урбанистички план села сачувају од заборава.Кроз  изношење чињеница о просторној организацији, грађењу објеката, колонизацији становника забележене су вредности села и судбине значајних појединаца који су се залагали за развој села . Текст је написан на занимљив начин, а додатно је обогаћен мноштвом мапа, скица, планова, старим и новим фотографијама. Књига је извор релевантних података будућим истраживачима, научницима, урбанистима, историчарима и потомцима колонизованих људи. Она може да послужи као узор за писање текстова о другим насељима, јер има ствраи за памћење. Промоцију је увеличао етномузиколог Милан Вашалић из Банатског Великог Села извођењем песме на диплама.

By |2022-02-08T21:57:27+01:00март 25th, 2019|Uncategorised|0 Comments