„Божићни и новогодишњи празници“

Током децембра месеца поводом предстојећих божићних и новогодишњих празника библиотекарка Завичајног одељења, Милана Бајкин, припремила је радионицу под називом „Божићни и новогодишњи празници“. У оквиру радионице ученици су се упознали са традиционалним народним обичајима прославе Божића. Радионице су биле интерактивне, јер су ученици поред видео презентације читали одломке из сликовница и одговарали на асоцијације о Божићу. Презентација је била допуњена и симболима Божића, као што су слама, бадњак, јабуке, ораси.

Радионица „Паметно читање“

Предшколска група из вртића „Мики“(васпитачи Јасмина Радосавчев и Клара Катић) освојила је специјалну награду на ликовном конкурсу поводом Дана библиотеке- радионицу „Паметно читање“.  „Паметно читање“ је развојно- креативна радионица, која се састоји из два дела. Први део чини интерактивно читање приче. Овог пута читали смо причу „Вук који је испао из књиге“.  Други део је креативни део, где деца својим спретним прстићима и паметним главицама праве лик из приче- вука. Од обичног картонског тањира, мало црног и белог папира, лепка настао је страшни вук. Рад рукама је доказано веома важан за развој интелигенције, а вежбају моторику шаке која је веома важна.   „Паметно читање“ подржава Менса Србије. Радионицу је водила Дуња Шашић из Новог Сада . Стварање читалачких навика код деце и развијање љубави према књизи основ за даље напредовање, јер читање развија интелигенцију, пажњу, говор и богати речник.

„Љубав није довољна“

У Народној библиотеци „Јован Поповић“ представљена је књига Сање Домазет „Љубав није довољна“. О књизи је поред ауторке говорила и уредница књиге Гордана Милосављевић Стојановић.

"Често слушамо да је више љубави у једној књизи него у једном великом граду. Ово је та књига. Она доказује да се љубави никада не завршавају, да за љубав нема помоћи осим волети више, као и да страственост увек чини човека моћним. Јер „небо наоружава љубављу оне које не жели видети поражене…“

Српски песници у Великом рату

Поводом сто година од завршетка Првог светског рата у Народној библиотеци „Јован Поповић“ уприличено је књижевно вече „Српски песници у Великом рату“. Назив је симболичан за вече које представља спој науке и уметности. О Првом светком рату говорио је наш најистакнутији историчар Дејан Ристић, док је истакнути млади драмски уметник Милутин Милошевић читао изабране стихове Душана Васиљева, Владислава Петковића Диса, Винавера, Црњанског идр. Литература о Првом Светском рату, писана  под окупацијом, у логорима, на фронту и у емиграцији,  поред књижевне има и документарну, и посебно, по речима Растка Петровића, човечанску вредност.

Пренатално читање

Сарадња Народне библиотеке „Јован Поповић“ са Школом родитељства при Дому здравља у Кикинди се наствља. У нашој библиотеци трудницама су уручене дипоме о завршеном курсу за труднице и одржано је предавање „Пренатално читање“. На предавању смо говорили о значају читања у пренаталном периоду, када почети са читањем и о одабиру литературе.  Истраживања су показала да се фетус помера на крај постељице када је мајка љута, а када је срећна подиже се према мајчином срцу. Дакле, није довољно пазити на исхрану и физичку активност, неопходно је водити рачуна о емоцијама. Стрес се  не може избећи, може се ублажити или неутралисати- читањем. Управо зато наша библиотека је обезбедила бесплатну годишњу чланарину за полазнице Школе родитељства.

By |2022-02-08T21:57:34+01:00јануар 11th, 2019|Uncategorised|0 Comments

Упознајмо писца Јована Поповића

Истраживачки поступак приликом прикупљања завичајне грађе изискује пуно труда, рада и времена, али причињава и задовољство када се оствари крајњи циљ, а то је едукација ђака. Један од начина промоције локалног краја и завичајних писаца остварује кроз изложбе и видео презентације. Рад на изложби Живот и дело Јована Поповића то потврђује. Милана Бајкин, библиотекарка Завичајног одељења и ауторка изложбе упознала је ученике са грађом која се чува у завичајном фонду. Ђаци су погледали неке од књига, часописа, фотографија, плаката и календара.

By |2022-02-08T21:57:34+01:00јануар 11th, 2019|Uncategorised|0 Comments

Дан библиотеке

Народна библиотека „Јован Поповић“ је једна од најстаријих библиотека у Србији и најстарија установа културе у граду. Поводом обележавања 173 године од оснивања Библиотеке припремили смо богат програм. Започели смо дружењем са нашим најмлађим суграђанима. Бранко Стевановић, писац за децу, дружио се са ученицима ОШ „Жарко Зрењанин“. Мало смо учили, мало читали, али све време смо се смејали и уживали.

(више…)

By |2022-03-18T12:54:33+01:00јануар 11th, 2019|Uncategorised|Коментари су искључени на Дан библиотеке

Маскенбал код Веселог паука

Крајем октобра Народна библиотека „Јован Поповић“ већ традиционално организује маскенбал за децу. Деца су читала  приче, своје омиљене и потпуно нове. Затим су измишљали своје бајке, одморили уз анимиране филмове за децу, дружили се и стекли нове другаре.
Хвала свима који су са нама бојили јесен веселим бојама. Радионицу је осмислила и водила библиотекарка Љиљана Марковњев.
By |2022-02-08T21:57:35+01:00јануар 11th, 2019|Uncategorised|0 Comments